Year Results
2012          
2011 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2010 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2009 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2008 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2007 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2006 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2005 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2004 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2003 National College American College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2002 National College Small College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2001 National College Small College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.
2000 National College Small College National H.S. American H.S. Black & Blue H.S.

College Appearance History & Year-By-Year Breakdown

High School Appearance History & Year-By-Year Breakdown

National College Division/National Duals

 
Champion
Runner-Up
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
1981 N.C. State Navy Old Dominion Clemson Pittsburgh William & Mary Virginia Tech Notre Dame
1982 Cal Poly Navy Old Dominion Clemson Morgan State William & Mary    
1983 North Carolina Old Dominion Morgan State Wilkes Clemson George Mason West Virginia Air Force
1984 Wisconsin LSU Missouri Old Dominion North Carolina Ohio State Morgan State Wilkes
1985 LSU Bloomsburg Iowa State North Carolina Tennessee Cal Poly Ohio State Virginia
1986 Iowa State Wisconsin Bloomsburg Northern Iowa West Virginia Oklahoma State North Carolina Virginia
1987
Penn State & Oklahoma State - Co-Champs
Northern Iowa Bloomsburg North Carolina Wisconsin Arizona State Minnesota
1988 Iowa State Arizona State Northern Iowa Oklahoma State Minnesota N.C. State Wisconsin Penn State
1989 Oklahoma State Arizona State Penn State Michigan Lock Haven North Carolina Bloomsburg N.C. State
1990 Oklahoma State Arizona State Iowa Iowa State Nebraska Penn State Oklahoma North Carolina
1991 Oklahoma State Penn State Iowa Ohio State Nebraska Northern Iowa North Carolina West Virginia
1992 North Carolina Navy Oklahoma Cornell Lock Haven Minnesota Maryland Syracuse
1993 Minnesota Northern Iowa Wisconsin Oklahoma Navy Cornell Clemson Brown
1994 Minnesota Clemson Cornell Navy Edinboro Wisconsin Lock Haven Cal Poly
1995 Minnesota Oklahoma Illinois Cal State-Bakersfield Edinboro Navy Penn Northern Iowa
1996 Minnesota Illinois Lock Haven Cal State-Bakersfield Oklahoma State Michigan    
1997 Edinboro Rider Arizona State Oregon State        
1998 Oklahoma State Purdue Oregon State Rider        
1999 Illinois Michigan Cornell Oregon State        
2000 Edinboro Northern Iowa Michigan Lehigh        
2001 Lock Haven Central Michigan Indiana Cal State-Bakersfield        
2002 Missouri Hofstra Wisconsin Kent State        
2003 Lehigh Nebraska Illinois Penn State        
2004 Nebraska Lehigh Wisconsin Purdue        
2005 Nebraska Indiana Missouri Cal State-Bakersfield        
2006 Indiana Penn UT-Chattanooga Ohio State        
2007 Edinboro Penn State Kent State Old Dominion        
2008 Oklahoma State Illinois Old Dominion Kent State        
2009 Central Michigan Lehigh Oklahoma State Edinboro Old Dominion Kent State Navy Penn
2010 Oklahoma State Lehigh Penn State Oklahoma Kent State Virginia Tech Virginia Michigan
2011 Penn State Michigan Kent State Lehigh Wyoming Virginia Edinboro Buffalo
2012 Kent State Missouri Edinboro Old Dominion Rutgers North Dakota State Buffalo The Citadel

American/Small College Division

 
Champion
Runner-up
3rd
4th
1999 Elizabethtown Longwood Coast Guard Roger Williams
2000 Lycoming Anderson York (Pa.) Elizabethtown
2001 U. of the Cumberlands Brockport McDaniel Roger Williams
2002 U. of the Cumberlands Missouri Valley McDaniel Grand Valley State
2003 Brockport Maryland Montclair State U. of the Cumberlands
2004 Franklin & Marshall Millersville Brockport Montclair State
2005 South Dakota State Duquesne Brockport Millersville
2006 Duquesne Brockport Franklin & Marshall South Dakota State
2007 South Dakota State Apprentice School Brockport James Madison
2008 Newberry Gannon Brockport Wagner
2009 Gannon Anderson Brockport Roger Williams
2010 Pitt-Johnstown Nassau CC Brockport Millersville
2011 York (Pa.) King College Brockport Nassau CC
2012 Brockport Nassau CC Liberty Apprentice School

National High School Division

 
Champion
Runner-up
3rd
4th
1995 Parkersburg South (W.Va.) Line Mountain (Pa.) Great Bridge McEachern (Ga.)
1996 Nazareth (Pa.) Grundy Great Bridge Bakersfield (Calif.)
1997 Nazareth (Pa.) St. Mark's (Del.) Grundy Bethlehem Liberty (Pa.)
1998 Great Bridge St. Mark's (Del.) Grundy Nazareth (Pa.)
1999 Parkland (Pa.) Great Bridge Archbishop Moeller (Ohio) Camden Catholic (N.J.)
2000 Archbishop Moeller (Ohio) Calvary Chapel (Calif.) Great Bridge Camden Catholic (N.J.)
2001 Grundy Great Bridge Nazareth (Pa.) St. Mark's (Del.)
2002 Great Bridge Nazareth (Pa.) Freedom (Pa.) Camden Catholic (N.J.)
2003 Great Bridge State College (Pa.) Nazareth (Pa.) St. Mark's (Del.)
2004 Northampton (Pa.) Great Bridge Christiansburg Nazareth (Pa.)
2005 Great Bridge Christiansburg Camden Catholic (N.J.) Parkersburg South (W.Va.)
2006 Great Bridge Christiansburg Nazareth (Pa.) St. Mark's (Del.)
2007 Nazareth (Pa.) Christiansburg Great Bridge Camden Catholic (N.J.)
2008 Christiansburg Eastern Regional (N.J.) Phillipsburg (N.J.) Buchanan (Calif.)
2009 Christiansburg St. Mark's (Del.) Eastern Regional (N.J.) Kellam
2010 St. Mark's (Del.) Nazareth (Pa.) South Plainfield (N.J.) Cox
2011 Wyoming Seminary (Pa.) Christiansburg Nazareth (Pa.) South Plainfield (N.J.)
2012 Canon-McMillan (Pa.) Christiansburg South Plainfield (N.J.) McDonogh (Md.)

American/Top Gun High School Division

 
Champion
Runner-up
3rd
4th
1996 First Colonial Gloucester Denbigh Ocean Lakes
1997 Poquoson Mt. Anthony Union (Vt.) Great Bridge Oscar Smith
1998 Mt. Anthony Union (Vt.) Tallwood Poquoson Stonewall Jackson
1999 Christiansburg Poquoson Kempsville Lake Taylor
2000 Freedom (Pa.) Western Branch Tallwood Ocean Lakes
2001 Jesuit (La.) Salem Hickory Kellam
2002 Kellam Lee-Davis Christiansburg Stonewall Jackson
2003 Johnson City (N.Y.) Bradley Central (Tenn.) Cox Kempsville
2004 Jesuit (La.) Bradley Central (Tenn.) Canon-McMillan (Pa.) Cox
2005 Bethlehem Liberty (Pa.) Canon-McMillan (Pa.) Kellam Delaware Valley Regional (N.J.)
2006 Bellefonte (Pa.) Cox Colonial Forge Kellam
2007 Cox Kellam Kempsville Grundy
2008 Grundy Canon-McMillan (Pa.) Kellam Poquoson
2009 Canon-McMillan (Pa.) Poquoson James Wood Hermitage
2010 Grundy Haddonfield (N.J.) Timber Creek (N.J.) Kempsville
2011 Columbia (N.Y.) Fauquier Haddonfield (N.J.) Bethlehem Liberty (Pa.)
2012 Ocean Lakes Liberty (Pa.) Great Bridge Kellam

Black & Blue High School Division

 
Champion
Runner-up
3rd
4th
1996 Tabb Kellam Norfolk Academy York
1997 Ocean Lakes Northampton Bethel Tabb
1998 Northampton Bruton Menchville Chrisitansburg
1999 W.T. Woodson Warwick Northampton Tabb
2000 Tabb Currituck (N.C.) Lafayette York
2001 Kempsville Pasquotank (N.C.) Currituck (N.C.) Northampton
2002 Manteo (N.C.) Tabb Pasquotank (N.C.) Woodside
2003 Brentsville District Poquoson Mathews Hampton
2004 Brentsville District Gloucester Poquoson Hampton
2005 Brentsville District Lafayette Tabb W.T. Woodson
2006 Tallwood Lafayette Grafton Poquoson
2007 Granby Poquoson Tabb Western Branch
2008 Western Branch Hampton Chancellor Grassfield
2009 Grassfield Indian River Hampton Ocean Lakes
2010 Brookville Ocean Lakes Chancellor Langley
2011 Ocean Lakes Great Bridge Chantilly Phoebus
2012 Brookville Western Branch Chancellor Salem

Copyright 2012 © Peninsula Wrestling Association
Webmaster: Jason Bryant